TARİHÇE

TARİHÇE :

Türkçe olarak adını “Çinçilla” şeklinde okuyabileceğimiz Chinchilla, insan eliyle çiftliklerde yetiştirilen dünyanın en değerli kürk hayvanıdır. Çinçilla’nın ana vatanı Batı And dağlarının (Peru, Şili, Bolivya ) yüksek kesimleridir. Çinçilla, Tavşandan biraz küçük, çok sevimli, ağırlığı ortalama 400 ila 700 gr arasında değişen tavşangillerden bir hayvandır.Jesuit juan Ignazio MOLINO isimli ispanyol bir araştırmacı ilk defa 1782 yılında bu hayvanları evcil olarak üretmiş ve bunlara “chinchilla”  adını vererek tarihe geçmiştir.İyi kalitede kürk elde etmek amacıyla çinçilla yetiştiriciliği, 1927 yılında Amerikalı Mathias F. CHAPMAN’ın 13 hayvanı Güney Amerika’dan alıp California’ya getirmesiyle başlamıştır.Günümüzdeki hayvanların büyük çoğunluğu CHAPMAN’ın çiftliğinde üretilen çinçilalardan köken almıştır.
Avrupa’da, özellikle ALMANYA’da çinçilla üretimi 1950 yılında başlamış ve 1960’lı yılların ortalarına kadar damızlık çinçillalar Amerika’dan Avrupa’ya getirilmiştir.
Çinçilla kemirgen, otobur, gündüz uyuyan, gece aktif olarak yaşayan, ürkek, sessiz, temiz, kokusuz, dost canlısı, insancıl ve son derece sevimli bir hayvandır. Bugün dünya piyasasında en pahalı kürkü olandır. çinçillaların çok sık gümüş grisinden kül rengi griye kadar değişen ipek kadar yumuşak tüyleri vardır. Bunun yanında Albino, sarımtırak, mavi, hafif kırmızı renkte, olanları vardır. Mevsimlerin ve yaşadığı ortamın kürk rengi üzerine önemli derecede etkisi olduğu, genel olarak kış kürkünün daha açık renkte olduğu saptanmıştır. Kürkü daha çok manto ve ceket gibi giysilerin yapımında kullanılır.Çinçillalar kürk hayvanı dışında evlerde hobi hayvanı olarak da yetiştirilmektedir. Bilinen birkaç ırkı olmasına karşın ticari kürk yetiştiriciliğinde genellikle yetiştirilen”chinchilla lanigera”ırkıdır. Yaşam süresi 20 yıl civarındadır. Bu hayvanlar genel olarak 2 yılda 5 gebelik yaşarlar. Çinçilla,kürk endüstrisi oldukça yaygındır ve hayvanlar hem kürkleri hem de canlı satışlar için yetiştirilir. Mutasyonlarda bir çok soy geliştirilmiştir. Bu soylar daha çok kürkün renk ve kalitesi yönünden olmasına rağmen, soylar arasında belirgin fizyolojik farklılaşmalar elde etmek için henüz çok erkendir

Çinçillaların “LANİGERA” “COSTİNA” ve “BREVİCAUDATA” olmak üzere üç farklı tipi vardır. CAN-SAY üretim merkezi, tüm dünyada ticari amaçla üretilen, ancak üretimi diğerlerine göre daha az zahmetli ve masraflı olan“ CHİNCHİLLA LANİGERA” tipini üretmekte ve siz üretici adaylarına sunmaktadır.

Chinchilla brevicaudata, lanigera cinsinden daha ağır olup, daha kısa kulaklara kuyruğa ve daha uzun gebelik süresine sahiptir. Fakat Güney Amerika’nın dışında çok az sayıda chinchilla brevicaudata vardır. Chinchilla costina uzun vücudu, uzun kuyruklu, zayıf ve kalitesiz bir kürk örtüsüne sahiptir. Ticari amaçla yetiştirilen chinchilla Lanigera’ dır.

Chinchilla Lanigerada genellikle vücut uzunluğu 25-26cm. kuyruk uzunluğu 17-18 cm. ve kulak uzunluğu 6 cm. kadardır. Dişiler erkeklerden daha iridir. Ergin çinçillalarda vücut ağırlığı, gebe olan dişilerde ortalama 700 gr.,gebe olmayanlarda 450 gr. erkeklerde ise 400 gr. civarındadır. Kürkünün çok sık ve yumuşak olması, hayvanın aldatıcı bir şekilde büyük görülmesine yol açar. Bıyıkları fevkalade uzun, kulakları ise son derece büyük, ince, renkli ve sanki beysbol sopası biçimindedir. Başı büyük, gözleri siyah, dişleri ise keskindir. Arka ayakları üzerinde oturur, ön ayakları çok kısadır ve sincap gibi ön ayaklarıyla beslenir.Çinçillanın hareketleri son derece seri ve hızlıdır.Çinçilla üretim merkezlerinde tüm hayvanların üreme özellikleri ile ilgili olarak kayıt tutulmalıdır. Bunun için hayvanlara birer kod numarası verilmelidir. Üreme verimini düşük, zor çiftleşen, sık sık yavru atan (düşük yapan) doğan yavrularıyla çok iyi ilgilenmeyen., aşırı saldırgan, hastalıklara çok duyarlı olan çinçillalar damızlıktan çıkarılmalıdır. Seleksiyon üreme verimini ve kürk kalitesini etkileyen en önemli unsur olduğu için damızlık işletmelerinde mutlaka yapılmalıdır.

error: Cansay.net\'in içeriği korunmaktadır. Kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz !
//]]>