SIK SORULAN SORULAR

SÖZLEŞME HAKKINDA SIKÇA SORULANLAR VE CEVAPLARI

1-Birinci paketi satın alan bir üretici ,pratikte nasıl ve ne zaman para kazanmaya başlar?
Öncelikle ve önemle belirtmek gerekir ki ; Canlı hayvan sektöründe kesin zaman ve rakamlar söz konusu değildir.Doğum sayısı ve ölüm halleri,aynı zamanda aynı aile sayısı ile başlayan iki üreticiyi çok farklı yerlere getirebilir.Bu sebeple hesap yaparken hesap makinesi kullanmayınız.

BİRİNCİ PAKETTEN herhangi bir aile tipini satın almış olan üretici,ürettiği yavruları 6.ayından itibaren tanesini sabit fiyat 64-EURO bedel ile CAN-SAY’a satarak para kazanacaktır.

23  yıllık deneyimlerimiz bize, NORMAL ŞARTLAR ALTINDA, 1 erkek 4 dişi ile başlayan bir üreticinin yaklaşık 1,5 yıl sonunda yavrular hariç, 3.5-4 aileye, 2 yıl sonunda da yine yavrular hariç ortalama 6-7 aileye ulaştığını göstermektedir.Aile sayısı fazla olan üreticilerimizin bu verilerden kat kat fazla üretim yaptıkları ve kazandıkları tespit edilmiştir.CAN-SAY bünyesinde “şu kadar yatırın şu kadar kazanın “ türünde bir hesap biçimi yoktur ve asla olmayacaktır.Kazancınız hep yatırımınız oranındadır.Yani ortalama 4-5 bin TL yatırım yapan bir kişi, bir-iki sene sonunda ayda milyar milyar para kazanacağını düşünüyor ise,bilin ki,çinçilla üretimi işi o kişiye göre değildir.

Az sayıda aile ile başlayan üretici öncelikle, ürettiklerinden CAN-SAY’ a yeni aileler kurdurmalıdır.Üreticinin elindeki aile sayısı ne kadar fazla olursa üretimi de o derecede fazla olur, sonuçta da daha fazla kazanır.Üretici ürettiklerinden dilediği zaman dilediği kadarını CAN-SAY’a aile kurdurabilir.Aile kurma sayı sınırlaması yoktur.Ancak unutmamalıdır ki,üretici işletmesini büyütürken yani ürettiklerinden yeni aileler kurdururken CAN-SAY’a fazla bir ürün satamayacaktır.Zira dişilerden yeni aileler yaptırtmıştır.O sadece artık vaziyetteki (yani aile yapılırken takasta kullanılmayacak ) erkek çinçillalarını satabilecektir.

Üretici istediği zaman aile yaptırma işlemini durdurup,ürettiklerini erkek-dişi ayrımı yapmadan satabilir.Satma ve aile kurdurma kararı tamamen üreticinin inisiyatifindedir.
CAN-SAY’a düşen görev üreticinin kararını eksiksiz uygulamaktır.

2-CAN-SAY Yavru çinçillaları satın alırken ödenecek bedelin ödeme şekli nasıldır?
CAN-SAY yavru çinçillaları peşin ve euro bazında üreticiye HEMEN ÖDEME YAPAR.Çek,senet,kısmi ödeme,Türk lirası vs. ödemeleri yapmamıştır,yapmayacaktır.
FİX FİYAT SÖZLEŞMEDE BELİRLİDİR : (64-euro)

3-Bize verdiğiniz çinçillalar nereden temin edildi?
CAN-SAY 1994 yılında dünyanın en kaliteli çinçillalarının yetiştirildiği Almanya’dan İTHAL ettiği şecereli (soyu belli ve soy ağacı tutulmuş olan) çinçillalardan üretilmiş ürünlerle üretici kaydına başlamıştır. Can-say,çinçillalarının hepsinin şecerelerini son derece titiz bir çalışma ile tutmaktadır.

4-Can-say bize çinçillaların doğal şekilde ölmeleri veya kısır çıkmaları halinde yerine yenisini vermeyi taahhüt ediyor da,bu taahhüdün süresi nedir?Ayrıca,neden ölü veya kısır hayvan tekrar size iade edilmesi gerekiyor ?
CAN-SAY üreticinin satın almış olduğu çinçillalardan herhangi birinin teslim anından ölümüne kadarki süre içinde üreticinin ağır kusuru (çinçillayı yaralamak,aç bırakmak gibi) olmadıkça ki şu zamana kadar hiç olmadı ! – en uygun çinçilla ile değiştirmektedir.
Üreticiden ölü veya kısır hayvan geri alınmaktadır. Çünkü; çinçillanın ölü veya kısırlık nedeni şirketimizce incelenip gerekli tedbirlerin alınması son derece hayati ve teknik bir konudur.Ayrıca ölü veya kısırlık raporu tutulup üretici bilgilendirilmektedir.

5-CAN-SAY üreticinin dışarıdan ekipman almasına veya imal etmesine neden izin vermiyor?
Çinçillalar,onlar için özel olarak üretilmiş ve formasyonu olan pelet yem ile beslenirler.
Bunun dışında zaten üretici kuru yoncasını,galeta haline getirilmiş ekmeğini,kuşburnunu,elmasını,vb. gibi ek besinlerini CAN-SAY’IN tavsiyeleri doğrultusunda kendisi de üretebilmekte veya dışarıdan satın alabilmektedir.Ancak yem konusu çok hassas bir konudur. Çinçillalara dilediğiniz yemi veya otu yediremezsiniz. Yedirdiğinizde çinçillalarınızda kabızlık veya ishal nedeniyle ölüm oranının çok yükseldiğini, kürk kalitesinin çok düştüğünü,çok sık hastalandıklarını göreceksiniz.Sonuçta bu durum kontrol edilemez bir hal alır ki,bu da hem çinçillalar hem üreticiler hem de CAN-SAY için çok sıkıntılı bir dönemin başlangıcı olur.
Bir diğer önemli ekipmanda kafestir.Çinçillalar dışarıda yaşamayan bir hayvandır.dolayısıyla 24 saat kendi için özel imal edilmiş çinçilla kafeslerinde barınmak zorundadır.Sitemizdeki resimlerde de gördüğünüz gibi çinçillanın kürkü çok sık ve ince tellerden oluşmuştur.Eğer üretici CAN-SAY’ın sunduğu kafesi değil de, kendi ürettiği kafesi kullanırsa ve bu kafesteki herhangi bir özürden dolayı yaralanırsa, yaralanan çinçillanın kürkleri sık olduğu için yaralandıkları fark edilemeyecektir. Yarası iltihaplanıp son aşamaya gelmiş olan çinçilla durgunlaşacak, kafesin bir köşesinde ölümü bekleyecektir.
Bu durumda üretici sadece kendi aileleri için sıkıntıya düşerken, CAN-SAY kendi kafeslerini kullandıkları için zarar gören çinçillalara sahip bütün üreticiler ile birlikte sıkıntıya düşecektir.Sonuç olarak böyle bir izin her iki taraf için de zarar doğuracaktır.Oysa üreticilerimiz kendilerine sunulan ekipman ve ürünleri güvenle kullanmaktadırlar. oluşabilecek tüm aksaklıklar CAN-SAY tarafından dün olduğu gibi bugün de vakit kaybetmeksizin giderilmektedir.Çinçilla ürünlerinin (A) kalitede olması için önce üretimde standardizasyon gerçekleşmelidir.Bunun sağlanması için bütün üreticilerde (kafes,yem,kum vs) ekipmanların aynı ölçü,aynı rasyon ve kalitede olması esastır.Aksi halde sadece ucuza mal edildi diye kullanılan ekipmanlar ileriye yönelik büyük sorunlara (kürk bozulması,hastalıklar,hatta ölümler) yol açabilir.üretim açısından kürkün zarar görmemiş ve hayvanın sağlıklı olması esastır.

6-Çinçillalarımızı neden bir başkasına satamıyor, devredemiyor veya hediye edemiyoruz?
Çinçillalar tavuk veya koyunlar gibi değildir. Hepsi birbirine benzese de hepsinin birer kimliği mevcuttur. Bu engel, çinçillaların soyunun ve kalitesinin korunması amacıyla konulmuştur. CAN-SAY Çinçilla üretiminden anlamayan, hayvan sevgisi olmayan birinin eline düşmüş olabilecek çinçillalarını her zaman korumuştur ve koruyacaktır. Hassasiyetimizi anlayacağınızı umuyoruz.Amacı “sadece çinçilla satmak” olan bir sistem, bu sektörün geleceğine vurulan en büyük darbedir.Zira geri hizmete sahip olmayan bu sistemdeki üreticileri belirsizlik,standarda uyumsuzluk ve pazarsızlık beklemektedir.

7- Sitenizde sunduğunuz sözleşmeyi ve taahhütlerinize NOTER TASTİKİ TALEP ETTİĞİMİZDE cevabınız ne olur ?
CAN-SAY dileyen tüm üretici adayları ile dilediği NOTER’DE sözleşmesini ve gerek Sözleşmesinde geçen ve gerekse sitesinde daha açıklamalı olarak bahsettiği , TÜM TAAHHÜTLERİNİ TASTİK ETTİRMEKTEN ONUR DUYAR !

error: Cansay.net\'in içeriği korunmaktadır. Kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz !
//]]>