ÇİNÇİLLA KÜRKÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Çinçilla postunu oluşturan kıl denilemeyecek kadar ince yumuşak ve hafif bir tek tüy; 40-80 kadar mikroskobik liften oluşmakta ve kuyruk ucuna doğru inanılmaz bir sıklıkla devam etmektedir. Bu sıklıktaki tüyler vücudun her milimetrekaresini kapladığından dolayı çinçilla kürkü üzerinde hiçbir parazit barınamamaktadır.

Çinçillayı kürk yapısı bakımından 3 ana bölgeye ayırabiliriz. Bunlar; Sırt, bacak ve boyun olarak adlandırabiliriz. Özelliklerine gelince:

Sırt : Tüy yoğunluğunun en sık gözlendiği ve tüy uzunluğunun 2 cm. yüksekliğe ulaştığı bölümdür. Sağlıklı bir kürke sahip hayvanda bu bölge vücudun diğer bölgesine de nazaran daha koyu renktedir.

Bacak : Her iki bacak bölgesi, tüy yoğunluğu açısından sırt ve boyundan daha seyrek olmakla birlikte tüy uzunluğu 3 cm.ye kadar ulaşmaktadır. Seyreklik bacak içlerinde daha yoğundur. Ancak bacaklar hareketli olmasına rağmen tüylerde dökülme olmaz. Tüylerde meydana gelebilecek kırılma ve pigment kaybı önce bacak bölgesinde görülür.
Boyun: Tüyler orta sıklıktadır ve dökülme meydana gelmesi söz konusu değildir. Boyundan kafasına doğru gittikçe sıklaşan ama aynı oranda tüy uzunluğu kısalan bir yapısı vardır. Kulak bölgesine gelindikçe tüy uzunluğu 0.5 cm.ye kadar kısalır.

Çinçilla kürküne dokunulduğunda ipek parlaklığı ve kadife yumuşaklığı hissini daima duyarsınız.Çinçilla vücudunun alt kısımları daima süt beyazı rengindeki tüylere sahip olmalıdır. Talaşların zamanında temizlenmemesi zamanla bu bölgedeki tüyleri sarartır ve kürkün kalitesinin düşmesine sebep olabilir.
Bir kıl kökünde oluşan tüyler (vasati 800 tüy) her tüy 40-80 adet mikroskobik liften oluşur.
Çinçillayı donatan tüylerin diplerini oluşturan zar tabakası tüyler üfürüldüğünde beyaz olarak görünmelidir. Bunu sağlamak için düzenli kum banyosu şarttır.Kum banyosu, çinçillaların yedikleri yiyeceklerden oluşan zar üzerindeki fazla yağları temizleyerek hem zarın tüyleri daha sağlam tutması, hem de kürkün parlak bir görünüm kazanması sağlar.

Küvetteki kumun mutat zamanlarda (Ayda 1 kez) elenmemesi hayvanın kürkünde zedelenmelere ve lokal tüy dökülmesine neden olabileceği gibi ileride tedavisi güç, zaman ve para kaybına sebep olacaktır. Kürkünde bozulma meydana gelen çinçilla hem çiftleşmede hem de doğumda randıman vermez.

Aşağıdaki şemadan da anlaşılacağı gibi çinçilla kürkü tek başına büyük sayılamayacak bir posttur.Ancak yüzlercesi bir araya gelince bir anlam ve ticari mal olarak kabul edilebilir.

CHİNCHİLLA KÜRKÜNÜN ORTALAMA BOYUTLARI ;

ÇİNÇİLLAYI BÖYLE TUTUNUZ ;

Çinçillanın kürkünün zarar görmemesi için mutlaka kulağından veya kuyruk sokumundan tutunuz. Kafesin kapağını açarak bir süre bekleyiniz. Kendiliğinden kapıya doğru gelecektir. Bu esnada ani bir hareketle kuyruğundan tutup yukarı kaldırınız. Daha sonra kuyruk dibinden sıkıca kavrayıp ters duruma getiriniz. Korkmaması için diğer elinizi gövdesinin altına getirerek gövde ağırlığının diğer elinize geçmesini sağlayınız. Bu tür davranmanız hem korkmamasına hem de aranızdaki güven ortamını arttırmanıza yarayacaktır.

Çinçillanızın tüylerindeki çıkıntı tabir edilen tüy uzantılarını elinizle asılarak vücuttan ayırınız. Bu işlem sırasında çıkıntı olan tüyler zardan ayrıldığı için hayvanın canı yanmayacaktır, ayrıca tüyleri yenileneceğinden kürkünde herhangi bir zedelenme ve kötü görünüm oluşmaz.
Çinçillanız da zayıf tüylerden postu temizlemek istediğinizde (Ayda 2 defa yapılması hayvan sağlığı ve kürkün semizliği için tavsiye edilir.) iki adet tarağa ihtiyacınız olacaktır. Birincisi; Seyrek dişli olan tarakla ilk taramayı, daha sonra sık dişli tarakla ise ikinci taramayı yaparak istenmeyen tüylerden kurtulmuş olusunuz. Tarama işlemi sırasında tarağın çinçilla kürkü üzerinde çok hafif gezmesi gerekmekte ve kesinlikle hayvanın derisine temas etmemelidir. Tarama bittikten sonra hayvanınızdaki kürkün ne kadar mükemmel hale geldiğini gözleyeceksiniz.

error: Cansay.net\'in içeriği korunmaktadır. Kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz !
//]]>