ÇİNÇİLLA NEDİR ?

BU İŞTEN NASIL PARA KAZANIRIM ?
16 Mart 2017
ÇİNÇİLLA KÜRKÜ HAKKINDA
15 Eylül 2020

ÇİNÇİLLA NEDİR ?

Türkçe olarak adını “çinçilla, çinçilya, şinşilla, şinşilya, çinçila” şeklinde okuyabileceğimiz ancak doğrusu “çinçilla” olan bu muhteşem hayvan,insan eliyle üretilen dünyanın en değerli kürk hayvanıdır.

Tavşan ve sincap karışımı bir tipi vardır.Ortalama 700-gr. Ağırlığı olan çinçilla,sınıf olarak tavşangillerdendir.Çinçilla,çocuklarınız için de harika bir ev hayvanıdır.

ÇİNÇİLLANIN ANA ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

  • Otoburdur. Özel çinçilla pelet yemi ile beslenmektedir.
  • Bir çinçilla günde 25-30 gram yem tüketir.
  • Bir çinçillanın aylık yem masrafı  1-Euro’dur.
  • Çinçillanın pençesi,tırnağıve saldırganlığı yoktur.
  • Sessiz,kokusuz ve insancıldır.
  • Günlük bakım için 15 dakika yeterlidir.
  • Eti yenilebilir.(Diyanet İşleri Başkanlığının 14.02.1996 t. B.02.1.Dib.0.10.214/171 s.resmi yazısı)
  • Temizliği ve temiz ortamı çok sever.

ÇİNÇİLLANIN BARINMASI VE BAKIMI

Çinçilla,bir insanın yaşayabileceği ortamlarda bakılır.En az 5 m2 lik kapalı, havalandırılabilir, temiz yerler onun için uygundur.

Biz nelerden rahatsız oluyorsak (aşırı sıcak,aşırı soğuk,aşırı nem,gürültü,pislik,kötü koku vb.) onlarda aynısından rahatsızlık duyarlar ve nelerden keyif alıyorsak ( sessiz, temiz ve huzurlu bir ortam,ortalama 15-25 derece arası sıcaklık vb.) onlarda aynı şeylerden keyif alırlar.

Çinçillalar ideal olarak 1 erkek 4 dişilik aileler halinde yaşarlar ancak istenirse dişi sayısı azaltılabilinir. Bu durum üretimde sorun yaratmaz.

Çinçillalar kendine özgü tel kafeslerde (30*50*170 cm) barınırlar ve kafesler üst üste konulabilir.Onlara akşam vakitlerinde bir çorba kaşığı ( 25-30 gr) özel çinçilla yeminden ve birazda kuru yonca,kuşburnu gibi çok sevdiği gıdalardan veririz.Banyolarını yapmaları için de kum küvetlerini açarız. Sularını bebekler gibi biberon tipi suluktan içerler.Yemlerini de elleri ile ( zira tırnakları yoktur) alıp yerler. Tüm bu işlemler sizin sadece 15 dakikanızı alacaktır.

ÇİNÇİLLALARIN ÜREMESİ NASILDIR?

Çinçilla teoride yılda 3 kez ve her doğumda 1 ila 6 arası yavru verir.Gebelik süresi 111 gündür.Pratikte ise 1994 yılından beri edindiğimiz tecrübeye göre bir adet dişi çinçilla, 24-27 ayda EN AZ 10 yavru verir. Bu sayı taban üretim sayısıdır.Siz, normal şartlar altında ve bizim tavsiyelerimize uyarak üretim yaptığınızda aynı sürede bir dişi çinçilladan 14 ila 18 arası yavru alacağınızı rahatlıkla hesap edebilirsiniz. Bu durumda dişiniz ne kadar çok ise o kadar da çok yavrunuz olacaktır.Çinçilla genellikle,sabaha karşı doğum yapar,yavrular kürklü ve gözleri açık olarak doğar ve hemen hareketlenirler.Bu sebeple,doğumda sizin yapacağınız herhangi bir şey yoktur.Sabah kalktığınızda doğum gerçekleşmiş olacaktır.Size düşen tek görev,ortamı biraz ısıtmak ve sabah çayınızı içerken yeni doğan yavruların anne ve babasına yaptığı şımarıklıkları (!) keyifle seyretmek olacaktır.Ayrıca anne çinçillalar doğumdan sonraki 48 saat içinde yeniden hamile kalabilmektedirler.Yavrular genellikle %50 si dişi %50 si erkek olarak dünyaya gelmektedir. Ayrıca basit metotlar ile dişi oranı arttırılabilmektedir.

ÇİNÇİLLA İŞİNE BAŞLAMAK İÇİN NE YAPMALIYIM ?

Öncelikle size neresi yakın geliyorsa İzmir veya Balıkesir büromuz ile iletişim kurun.Hangi paketi seçmiş iseniz o pakete özgü yasal işlemlerinizi yaptırın.Üretim yerinizi hazırlayın. Balıkesir bürosuna telefon edip teslimat için randevunuzu verin. Mutabık olunan tarih ve saatte ekibimiz gelsin, çiftliğinizi kursun.Bu kadar basit…

NE KADAR ÇİNÇİLLA İLE BAŞLAYABİLİRİM ?

Siz 1 erkek 1 dişi ile de üretime başlayabilirsiniz. 1 + 4 ise ideal bir ailedir. Bu aileden de istediğiniz sayıda satın alabilirsiniz. Profesyonel bir yatırım düşünüyorsanız en az 10 aileden başlamanızı tavsiye ederiz.

error: Cansay.net\'in içeriği korunmaktadır. Kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz !
//]]>